Vinsøger

Pris i kr.

975109.75

(min - max) Fylde

LetKraftig

Alkohol (%)

5740

Indhold (cl.)

10070

 
 
 
Glengoyne, Highland Single Malt, 10 Years Old
Klik for at zoome

Skotland

Glengoyne, Highland Single Malt, 10 Years Old

Glengoyne destilleriet ligger i en skovbevokset dal ved en lille flod, der løber ud i Loch Lomond. Det bløde vand fra floden indgår i fremstillingen af Glengoyne. Brugen af lufttørret byg og en langsom destillering giver en kompleks whisky med flotte bløde og frugtrige nuancer.

Smagsnoter på Glengoyne 10 år skrevet af den kendte danske Whisky ekspert og Master of Malts Martin Markvardsen, Whisky Manager, Craigellachie Hotel, Scotland, www.craigellachie.com

Aroma. En dejlig livlig aroma med masser af noter af malt. Frugt i en dejlig blanding af tørret og frisk frugt, æble samt lidt pære kommer frem. En smule nød kommer frem….er det valnød som gør aromaen dejlig fyldig.

Smagen: Aromaen følges dejligt med smagen, dog er her lidt mere frisk frugt især æbler kommer til at fuldende denne pragtfulde smag. Her kommer også lidt mere sødme frem. Den bærer præg af rigtig gode fade som har givet den et hint af vanilje.

Finish: Forbavsende lang, alderen taget i betragtning. Det er her i finishen at Glengoyne viser sit værd. En dejlig behagelig og sødlig eftersmag.

Kommentar: Den 10 års Glengoyne er en nydelse for kender og en rigtig god indgangsvinkel til den som gerne vil i gang med at udforske skotsk single malt whisky. En god repræsentant for det sydlige højland. Et par dråber vand gør at den åbner sig og giver sig fuldt til kende. En dejlig aperitif.

Pressen:
Ekstra Bladet - 5 ud af 6 stjerner / 89 point (14-04-2012)

EB

Destilleri kun 20 km fra Glasgow. En olieret konsistens og en flot single malt-whisky med smag af kaffe, appelsin og mandler. God balance.

EB

DKK stk 349,75

Køb stk

Gå til kassen

EB EB
Varenummer: 3311003
Varetype: Skotsk whisky
Indhold: 70.00 Cl
Alkohol: 40 %
Leveres i: Kolli med 6 stk.
Land: Skotland

Andre varer

 
 
 

SKJOLD BURNE VINHANDEL - STÆRKE TILBUD PÅ KVALITETSVINE

Skjold Burne Vinhandel er Danmarks største, ældste og stærkeste kæde af vinhandlere med ca. 60 selvstændige forhandlere over hele landet, der alle er vinspecialister. Vi tilbyder et bredt udvalg af kvalitetsvine, og har altid masser af gode tilbud på vin og spiritus med store besparelser for dig. Vi tilbyder alt fra hverdagsvine til skarpe priser, til dyre prisbelønnede vine fra de mest prestigefyldte områder og vinslotte overalt i verden, og sortimentet tæller rødvin, hvidvin, rosévin, portvin, dessertvin, champagne og mousserende vine, cognac, whisky, likør og spiritus af enhver art. Vores leverandører er håndplukkede, og tæller bl.a. eksklusiv eneforhandling i Danmark af verdens måske mest prestigefyldte vinhus Domaines Barons de Rothschild (Lafite), men også Niepoort portvin, Camus cognac, American Winery of the year 2011 – Wente Vineyards, Vinã Tarapacá fra Chile, Charles Mignon champagne, og mange flere. Mange af vores vine har modtaget flotte point i vintest og vinanmeldelser – det er din garanti for at du hos Skjold Burne kan købe kvalitetsvin til lav pris. I vores online webshop tilbyder vi dag til dag levering over hele landet. Hvis du vælger at bestille vin og spiritus produkter i webshoppen, tilbyder vi gratis fragt til en valgfri Skjold Burne forhandler i Danmark. Alle vores online tilbud kan du også finde i din lokale Skjold Burne butik. Hos vores Skjold Burne forhandlere sætter vi en ære i at yde den bedste service, står altid klar med ekspertråd om vin, og hjælper dig med at finde den vin du søger. Alle vores forhandlere er desuden specialister i både færdigpakkede og specialpakkede vingaver.

Hele sortimentet