Vinsøger

Pris i kr.

1039.7519.75

(min - max) Fylde

LetKraftig

Alkohol (%)

1612

Indhold (cl.)

60019

 
 
 
Terra Barossa, Shiraz, Thorn-Clarke
Klik for at zoome

Australien - South Australia - Barossa Valley

Terra Barossa, Shiraz, Thorn-Clarke

En power Shiraz fra Barossa Valley. Fremstillet fra Thorn-Clarke familiens egne marker er her en optimal fortolkning af Shiraz-druen.
 
Området og producenten:
To store familier fra Barossa Valley har slået sig sammen i Thorn-Clarke, der nu repræsenterer seks generationers erfaring i et 100% familieejet firma. Huset er ejet af David og Cheryl Clarke (tidl. Thorn), og med sig har de deres søn, som er daglig leder hos Thorn-Clarke. Som vinmager har de ansat Derek Fitzgerald, der har arbejdet i flere forskellige regioner i Australien, og nu har fundet sit hjem i Barossa Valley.
 
Barossa Valley er beliggende i South Australia, og regnes for det bedste område i Australien til fremstilling af topvine. Det unikke ved Barossa Valley er en palet af mere end 10 forskellige jordbundstyper og varierende højder. Thorn-Clarke’s filosofi går på, at kvalitetsvin fødes i marken, derfor har de gennem flere års opkøb skaffet sig velplacerede marker i 4 områder i Barossa Valley. Her fremstiller Thorn-Clarke vine på højt niveau på alt fra Riesling til Shiraz, og frembringer således en bred vifte af fremragende vine. Varmest er der i den nedre del af Barossa Valley, hvor f.eks. Shiraz-druen har optimale betingelser. I den køligere Eden Valley længere mod nord er forholdene perfekt til fremstilling af Riesling. Terra betyder jord, og ”Terra Barossa”-serien har fået sit navn, for at ære den fantastiske diversitet i jordbunden i dalen.
 
Vinen:
Fremstillet af Shiraz fra Thorn-Clarke’s egne vinmarker. Druerne høstes fuldmodne i marts måned, og afstilkes inden gæringen. Mosten gæres til vin over en 7 dages periode ved 22-25°C. Mosten pumpes over skindet 2 gange om dagen, og der udtrækkes på denne måde optimalt af farve og frugt fra skallerne. Herefter lagres vinen i 12 måneder på amerikanske egetræsfade for at give ekstra krydderi og intensitet i vinen.
 
I glasset:
Dyb rød farve med en stor duft. Her er noter af mørk frugt som blommer og brombær samt et krydret strejf af mynte og vanilje fra fadlagringen. I munden er vinen levende med bløde modne tanniner og friske røde kirsebær.
 
En rødvin der vil være en fremragende ledsager til dit bedste stykke oksekød eller andre intense kødretter.
 
Serveres ved 16–18°C.

Pressen:
Årgang 2010
GO'morgen Danmark:
"Den sidder lige hvor den skal. Rigtig rigtig fin vin." - Malene Smidt Hertz

Gold – Hobart Wine Show 2011
Gold – Queensland Wine Show 2011
Silver – Barossa Wine Show 2011
Bronze – Adelaide Wine Show 2011
Bronze – National Wine Show 2011
90 Points – James Halliday Wine Companion 2012
4 ½ Stars – Winestate Barossa & Eden Valley Tasting, March/April 2012 Edition
4 ½ Stars – Winestate Annual Shiraz Tasting Sept/ Oct 2011
Top 40 Best Buy – Winestate Magazine, Wine & Spirit Insider, March/April 2012

Årgang 2009
Gold – Sydney Wine Show 2011
Gold – Perth Wine Show 2010
Silver – Barossa Wine Show 2010
Silver – Adelaide Wine Show 2010
Bronze – Queensland Wine Show 2010
Bronze – NZ International Wine Show 2010
Bronze – Hobart Wine Show 2010
90 Points – Jeremy Oliver, The Australian Wine Annual 2012
4 Stars – Decanter (UK) August 2011

Årgang 2008
TROPHY “BEST AUSTRALIAN WINE” - Korean Wine Challenge 2010
GOLD - Barossa Wine Show 2009
GOLD - Mundus Vini (Germany) 2009
GOLD - National Wine Show 2009
GOLD - NZ Liquorland Int Wine Show 2010
SILVER - London Int Wine Challenge 2010
SILVER - Adelaide Wine Show 2009
SILVER - NZ Liquorland Top 100
SILVER - Perth Wine Show 2009
SILVER - Hobart Wine Show 2009
SILVER - Great Aust Shiraz Challenge 2009

Årgang 2007
GOLD & TROPHY “BEST COMMERCIAL RED” - NZ Int Wine Show 2008
GOLD - NZ Wine Awards 2008
BRONZE - Perth Wine Show 2008
BRONZE - Adelaide Wine Show 2008
BRONZE - Melbourne Wine Show 2008
89 POINTS - Robert Parker 2008

Årgang 2006
GOLD - Hobart Wine Show 2007
GOLD - Sydney Wine Show 2008
SILVER - Adelaide Wine Show 2007
SILVER - Queensland Wine Show 2007
SILVER - National Wine Show 2007
90 POINTS - Robert Parker 2007
90 POINTS - Wine Advocate 2007
90 POINTS - James Halliday 2009
5 STARS - Winestate Magazine 2007
DKK stk 129,75

Køb stk

Gå til kassen

Smagsbarometer

Karakter

 
Sød Tør

Fylde

 
Kraftig Let
Varenummer: 0521355
Årgang: 2010
Varetype: Rødvin
Indhold: 75.00 Cl
Alkohol: 15 %
Leveres i: Kolli med 6 stk.
Land: Australien
Område: South Australia, Barossa Valley
Druer: Shiraz
Skruelåg: Ja

Andre varer