Vinsøger

Pris i kr.

1144.7589.75

(min - max) Fylde

LetKraftig

Alkohol (%)

2120

Indhold (cl.)

15038

 
 
 
Niepoort, 10 Years Old Tawny
Klik for at zoome

Portugal - Douro

Niepoort, 10 Years Old Tawny

Niepoort er et privatejet familiefirma, som er grundlagt i 1842.

I dag drives firmaet af Rolf van der Niepoort og hans søn Dirk, der er 4. og 5. generation. Niepoort får sine druer fra en række små vinbønder i Pinhão- dalen og fra sine egne vingårde Quinta de Napoles og Quinta do Carril, der begge ligger ved Tedo-floden.

Vinstokkene vokser på terrasse-anlagte bjergsider. De bedste druer kommer fra terrasser, som ligger mindre end 500 meter over havets overflade. Der findes over 80 forskellige druesorter, som er tilladt i portvinsproduktionen. De mest plantede blå druesorter hos Niepoort er: Touriga Nacional, Tinta Barocca, Touriga Francesa, Tinta Cão og Tinta Roriz (Tempranillo).

Når druerne høstes i den sidste uge i september og i den første uge i oktober, er de fuldmodne og af høj kvalitet. Vinificationen er traditionel. Druerne trædes med fødderne i lagares og gæringen begynder. Når mosten har nået 4% alkohol, trækkes den over i et kar med et forud beregnet kvantum druespiritus med en høj alkoholstyrke og gæringen standser omgående. Der tilsættes ca. 100 liter brandy, med en alkoholstyrke på 75 – 80%, til 500 liter most.

Resultatet er en sød vin med en alkoholstyrke på ca. 20%. Dette råmateriale bringes til Niepoorts lagerhus i havnebyen Vila Nova de Gaia ved Douro-floden. Her modnes vinen på Piper af egetræ, som rummer det traditionelle portvinsmål, 500 liter. Niepoort Tawny 10 Years Old er sammensat af vine, der har en gennemsnitsalder på 10 år.

Der produceres ca. 12.000 flasker om året.

Niepoort Tawny 10 Years Old har en smuk rød orangegylden tone, smagen er fyldig, behagelig krydret med strøg af mandel og megen frugt, den afsluttende bouquet er krydret ”varm”.

Portvinen er god til desserter, ost og som aperitif samt til en god cigar.

Serveringstemperatur 16 – 18°C.

Pressen skrev:
Erhvervsbladet: 6 stjerner. "Elegant og forfinet aroma af hasselnødder, vanilje og orangeblomst. Kompleks og saftig med mange krydrede nuancer af snert af kakao. Vinøs, koncentreret og nuanceret med frisk sødme og lang eftersmag."

DKK stk 269,75

Køb stk

Gå til kassen

WineSpec WineSpec

Smagsbarometer

Karakter

 
Sød Tør

Fylde

 
Kraftig Let
Varenummer: 2121017
Varetype: Portvin
Indhold: 75.00 Cl
Alkohol: 20 %
Leveres i: Kolli med 12 stk.
Land: Portugal
Område: Douro,
Druer: Touriga Nacional, Tinta Barocca, Touriga Francesa, Tinta Cão og Tinta Roriz

Andre varer